Laminált padló lerakása
2013.11.01. 10:00 | MrFurdancs 0 Komment
Ez a lapokból álló padlóburkolat sokak által kedvelt, részben mert akár saját kezűleg is lerakható, másrészt pedig mert számtalan mintázattal és árnyalatban megvásárolható. A munka ráadásul gyorsan elvégezhető, bár a kiugró falrészek továbbá a padlót szegélyező lécek felszerelése megnehezítheti a munkát.
A padlólapok szükséges mennyiségét mindig előre ki kell számítani. A laminált padlóburkoló lapok hosszúsága 1280-1288 mm közötti, a szélességük 137-193 mm, a vastagságuk pedig 7, 8, és 12 mm között gyártmánytól függően változó. A kopásállóságuk sem egyforma, ezért a helyiség használatának gyakoriságához igazodóan kell kiválasztani célnak megfelelő kopásállóságú típust. A laminált padlólapok egységcsomagokban kerülnek forgalomba, amelyeknek lapjai általában kb. 2,5 m2 felület beburkolására elégséges, ám ennél a burkolóanyagnál is a kiszámított mennyiségnél 10%-kal többet célszerű vásárolni, ami biztosíthatja az esetleges beszabások miatt kieső darabok pótlását.
A laminált padló alá párazáró PE fólia fedés szükséges, amit 20 cm széles átfedésekkel kell az alapfelületre fektetni. Fa padlóalapnál ez szükségtelen, szőnyegpadlóra pedig nem is szabad lerakni a laminált padlót, csak felszedése után. Az alapfelületnek síknak és egyenletesnek kell lennie, a megengedhető eltérés max. 2-3 mm lehet. A lépészaj csökkentéshez pedig külön szigetelő anyagot ajánlott az aljzatra fektetni.
A padlólapokat célszerű a lerakásuk előtt 1 napig a helyiségben tartva aklimatizálni. A fektetés iránya általában a beeső fénnyel párhuzamos legyen, bár ettől esetenként el is lehet térni. Ez ún. úsztatott padló, amit tilos leszegelni vagy az aljzatra ragasztani. Az első sort mindig egyenes falrésznél kell kezdeni, mégpedig a egész lappal indítva és a faltól 10-15 mm-nyire kiékelve. A padlólapok csapjai a fal felé essenek. A sor utolsó elemét többnyire be kell szabni és kiékelve rögzíteni. A következő sort legalább 30 cm hosszú darabbal kell kezdeni, hogy a lapok eltolása elégséges legyen. Vigyázat, ajánlatos a helység szélességét is lemérni, mert a legszélső lap nem lehet 5 cm-nél keskenyebb, ezért lehet, hogy az első sort adó lapok szélességét leszabással kell csökkenteni
A click csapozású laminált padlók a leggyakoribbak, amelyek csapjait ferdén egymásba illesztve rögzíthetők és bármikor felszedhetők. Az ajtók tokjánál annak szegélyléce alá kell a csatlakozó elemet csúsztatni, mégpedig minimális hézagot hagyva. Természetesen az ajtó alját le kell vágni a padlószint megemelkedett magasságával. A lapokon szükséges beszabásokat mindig a színoldalára fektetett lapokon végezzük el, mert így alig pattogzik ki a nagyon kemény laminált bevonat a vágások mellett. A beszabásoknál mindig vegyük figyelembe a szükséges tágulási hézagot és beillesztés után az elem kiékelése is fontos. A szélső zárólapok kimérését a falhoz igazodva és a kiékelési távolság betartásával jelöljük fel és fűrészeljük le a felesleges anyagot. A teljes padlófelület lefedése után az ékeket el kell távolítani és a fal melletti réseket legalább 20 mm széles szegélylécekkel lehet eltüntetni. A felfogó lemezes szegélylécek közül célszerű olyan profilt választani, amelyik mögé akár egy vastagabb kábelt is el lehet rejteni. A szegélyléceket tilos a padlóra erősíteni, azokat mindig a falra kell felszerelni
A szegélylécek választéka bőséges és általában 2-2,4 m hosszú, 35-45 mm magasságú változataik között színben, mintázatban a padlóhoz illő változatok közül könnyű választani. Ha pedig eltérő anyagú és esetlegesen szintben nem azonos magasságú padlórészeket kell egy téren belül „egyesíteni”, akkor ezt az ún. burkolatváltó fém szegélyidomok valamelyikével lehet megoldani amelyek a különféle szintkülönbségek áthidalására is alkalmasak.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek